שיחת השבוע - הגיליון השבועי לכל יהודי

הגיליון השבועי לכל יהודי. מס' 840, ערב שבת  פ' תרומה, ה' באדר-א' תשס"ג (7.2.2003)

יוצא לאור על-ידי צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר) ת"ד 14 כפר חב"ד 72915, טל' 03-9607588, פקס: 03-9606169

עורך: מנחם ברוד   @  יו"ר: הרב יוסף יצחק הכהן אהרונוב

קובץ גרפי בפורמט PDF

לדף ההורדות

גליונות קודמים

עמוד 1

עמדה שבועית

נגע בשמים וגם בלבבות

חיוכו הלבבי של אילן רמון ז"ל, והדרך השקטה והיפה שבה בחר להפגין את זיקתו למסורת היהודית – סימלו את כל מה שחסר לנו בארצנו השסועה ורבת-המחלוקות. כך נזכור אותו לעד

כבר הספקנו לשמוע נימות ביקורת על העיסוק הנרחב במותו הטראגי של אילן רמון ז"ל, טייס החלל הישראלי הראשון, שנספה בהתפרקותה של מעבורת החלל 'קולומביה' בכניסתה חזרה לאטמוספרה. בעיני אלה אין זו אלא עוד תאונה, שכמותה מתרחשות לדאבוננו מאות מדי שנה בארצנו, ובהן נספים אנשים יקרים. המבקרים הללו או שהם אנשי 'איפכא מסתברא' בעצם מהותם או שאין הם מבינים את משמעותם של סמלים בהוויה האנושית.

אילן רמון נגע לא רק בשמים, אלא גם בלבבות כולנו. במידה מסויימת הוא איחד את כל חלקי העם, בארץ ובתפוצות. הוא היה הנציג של כולנו, וייצג אותנו בכבוד ובגאון. חביבותו הטבעית, שלא היה בה אפילו שמץ של שחצנות, חיוכו הלבבי, והדרך השקטה והיפה שבה בחר להפגין את זיקתו למסורת היהודית – סימלו את כל מה שחסר לנו בארצנו השסועה ורבת-המחלוקות. לכן גם מותו גרר כאב אישי של כל אחד ואחד מאיתנו.

פרץ של מסורת

דווקא משום שלא היה אדם דתי התרגשנו כל-כך מהעובדה שבחר להפגין את זיקתו למסורת היהודית. התקשורת הישראלית לא כל-כך ידעה מה לעשות בפרץ המסורת הזה והשתדלה להצניעו, אבל ברחבי העולם זכו דווקא הפרטים הקטנים הללו לסיקור נרחב.

היה חשוב לו לברר מתי נכנסת השבת בהיותו בחלל. זו הפעם הראשונה שסוגיה זו נשאלה כהלכה למעשה, ופוסקים נודעים ברחבי תבל נכנסו לעובי הקורה וקבעו את עמדת ההלכה (השבת נקבעת על-פי מקום ההמראה). הוא אף נטל עמו גביע לקידוש, והציג אותו לעיני המצלמות בראיון בשידור-חי מהמעבורת המשייטת בחלל.

בחייו הפרטיים לא הקפיד על מזון כשר דווקא, מכיוון שלא חונך לכך, אבל פתאום חש שהוא מייצג את העם היהודי. הוא ביקש וקיבל אוכל כשר למהדרין. זו הפעם הראשונה שנאס"א דאגה להכין מנות של מזון כשר לטיסות בחלל.

קשה להמעיט בערך העצום של הגברת תודעת הכשרות שהייתה למעשהו זה של רמון. לו היו מעמידים לרשותנו מיליוני דולרים לעריכת מסע הסברה על חשיבות הכשרות, לא היינו מצליחים להשיג אפילו אחוז אחד מהתהודה הציבורית שהשיג רמון (אילו היה פרסומאי מציע לצלם אסטרונאוט המבקש מזון כשר, היו אומרים לו שזה נשמע דמיוני ובלתי-אמין...). בראיונות מהחלל אף ציין כי חבריו, הלא-יהודים, נהנו מהארוחות הכשרות וביקשו עוד, ובכך עבר מסר חשוב נוסף – כשר זה טוב, כשר זה טעים. מי יודע לכמה יהודים בעולם נתנו הדברים הללו דרבון לשמור כשרות.

כמה התרגשנו מסיפורו של ספר-התורה הזעיר שנטל עמו לחלל, ספר-תורה שנער יהודי הצליח להסתיר במחנה הריכוז ברגן-בלזן. הסיפור הזה הכה גלים בכל רחבי העולם. אילן הציג את ספר-התורה הזה בהתרגשות, באומרו כי הוא מסמל את הישרדותו של העם היהודי "מהימים הקודרים ביותר לימים של תקווה ואמונה".

גאון יהודי

אסטרונאוט מורשה ליטול עמו לחלל רק חפצים אישיים אחדים, אבל רמון בחר להקיף את עצמו בפריטים המסמלים את המסורת וההיסטוריה היהודית: ספר-תורה, נרתיק של מזוזה, גביע לקידוש, ציור שצייר ילד יהודי שנספה בשואה, דולר מהרבי מליובאוויטש, שהעניק לו שליח חב"ד במרכז החלל.

כך ייצג בגאון ובכבוד את היותו יהודי ואת מורשתו היהודית. הוא זכה לקדש שם שמים במידה שאין דומה לה. רעייתו רמזה על ה'רוחניות' שמילאה אותו בעת האחרונה, אך למרבה הכאב לא שב משם כדי לספר לנו על כך.

מבחינה מסויימת דווקא מותו הטראגי מעצים את כל המסרים הללו. כך נזכור אותו לעד. האסטרונאוט הישראלי שבחר להדגיש את היותו יהודי.

בציפייה לגאולה

"אמר להם הקב"ה: לשעבר, על-ידי שנבנה בית-המקדש על-ידי בשר-ודם, לפיכך חרב ושמם וסילקתי שכינתי מתוכו, אבל לעתיד לבוא אבננו ואשכין שכינתי בתוכו, ואינו חרב לעולם".

(מדרש תהילים צ,יט)

יש חדש

שבת ארץ-ישראל

עשרות משפחות מיישובי יש"ע יתארחו בשבת זו בקריית-מלאכי וביישובי המועצה האזורית שפיר, ויביאו לציבור את דבר ארץ-ישראל. במוצאי השבת, בשעה 8:30,  ייערך ערב מיוחד ביישוב משואות יצחק (באולם 'משואה שבכפר'), בהנחיית הד"ר אבשלום קור ובהשתתפות תזמורת שלהבת, ציון גולן ואהרון רזאל. כרטיסים בכניסה לאולם.

בנה לך "770"

לאחר ציפייה ארוכה הגיע לארץ הדגם להרכבה של בניין '770', בית-מדרשו של הרבי מליובאוויטש, בהפקת חברת 'בניין מודלים', בהנהלת צדוק בלאק. הדגם מעניק שעות של עבודת הרכבה מרתקת, בעזרת חוברת הדרכה, והתוצאה – דגם יפהפה, שרמת הדיוק שלו נותנת תחושה של הדבר האמיתי. טל' 770769-067 או 5385008-02.

רשימת בתי-הכנסת

ברחבי הארץ פועלים, על-פי ההערכה, כעשרת-אלפים בתי-כנסת. במאגר המקיף של דפי שופר רשומים כשבעת-אלפים וחמש-מאות בלבד. גבאי בתי-כנסת המעוניינים להופיע ברשימה, ועל-ידי כך לקבל חומר תורני, עלונים ומדריכים בענייני יהדות – מתבקשים לעדכן את פרטיהם בפקס 9643065-03.

תיקון טעות

במדור ספרים בגיליון 837 יוחס הספר 'מעשה אומן' למחבר אחר. מחברו הוא הרב שלמה-זלמן מרק, ועמו הסליחה. 

עמוד 2  (לתחילת הגיליון)

שולחן שבת

מעובד על פי שיחותיו של הרבי מליובאוויטש, על-ידי צ' לבנוני

 שלוש תרומות ומשמעותן הנצחית

שלוש פעמים מוזכרת המילה "תרומה" (או "תרומתי") בתחילת פרשתנו, ומכך למדו חז"ל: "שלוש תרומות נאמרו בפרשה הזאת - תרומת אדנים, תרומת שקלים ותרומת המשכן".

תרומת השקלים נועדה לקניית קרבנות, והיא בבחינת ציווי לדורות (אף בימינו "משמיעין על השקלים" ונותנים מטבע של 'מחצית' לפני פורים). לעומתה, שתי התרומות האחרות היו הוראת-שעה בלבד ולא ציווי לדורות: תרומת האדנים נועדה לעשיית אדני המשכן, ותרומת המשכן הייתה לצורך עשיית המשכן (ובית-המקדש).

קבלת עול

מכיוון שהתורה היא נצחית, קיימות שלוש התרומות הללו גם בעבודת ה' שלנו, שעניינה לעשות 'משכן' לקב"ה בנפשו של כל אחד ואחד מישראל, כמו שדרשו רז"ל על הפסוק "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" – "בתוכו לא נאמר, אלא בתוכם, בתוך כל אחד ואחד מישראל".

תרומת האדנים הייתה שווה לכל ישראל – מחצית השקל, ואילו בתרומת המשכן נתן כל אחד ואחד כפי נדבת-ליבו. תרומת האדנים מסמלת את קבלת-העול, הבאה מעצם הנשמה, ובזה כל ישראל שווים. לעומתה, תרומת המשכן מייצגת את עבודת-ה' כפי שהיא באה בפרטי כוחות הנפש – בשכל ובמידות – ובזה יש חילוקי מדרגות בין יהודי אחד למשנהו.

בלימוד תורה אין שוויון

בעבודת ה' של יהודי קיימים שני מרכיבים – יש דברים שכל ישראל שווים בהם, ויש דברים שבהם באים לידי ביטוי ההבדלים בין איש לרעהו. בקריאת שמע ובתפילה חייבים הכול בשווה. היהודי הפשוט והלמדן הגדול ביותר קוראים אותן שלוש פרשיות של 'שמע' ומתפללים בנוסח הקבוע שתיקנו אנשי כנסת הגדולה.

לעומת זאת, בלימוד התורה יש הבדלים קיצוניים בין איש לרעהו: יש מי שחייב ללמוד תורה יומם ולילה, ולא להסתפק בלימוד שטחי אלא להתעמק בה דווקא; 'בעל-עסק' די לו בקביעת עיתים לתורה; ועד שיש מי שמקיימים את מצוות לימוד התורה ב"פסוק אחד שחרית ופסוק אחד ערבית". גם בקיום המצוות יש כמה דרגות חיוב – גברים חייבים בכל המצוות, ואילו הנשים פטורות ממצוות-עשה שהזמן גרמן.

איש כ"נדבת-ליבו"

כשם שבעשיית המשכן הגשמי היו האדנים היסודות שעליהם עמד המשכן כולו, כך בעשיית המשכן הרוחני מייצגים האדנים את קבלת-העול, שהיא היסוד המשותף שעליו נבנית עבודת ה' כולו. רק לאחר מכן אפשר להגיע לכל הפרטים, שבהם כל יהודי נותן לקב"ה כפי 'נדבת-ליבו'.

אולם כשמגיעים לעשיית המשכן עצמו, כאן באים לידי ביטוי כוחותיו ותכונותיו הייחודיים של כל יהודי, ואין בזה הגבלות. כל יהודי עושה 'משכן' לקב"ה במקומו, בכישרונות שחונן בהם, בתחומי פעילותו ועיסוקו, איש-איש לפי 'נדבת-ליבו' ורגשותיו.

 (לקוטי שיחות כרך יא, עמ' 109)

אמרת השבוע

 בשם כל ישראל

רבי מיכל מלכוביץ' נכנס פעם אחת אל רבו, רבי מרדכי מלכוביץ', כשהוא שרוי בשמחה גדולה. שאלו רבי מרדכי לפשר שמחתו, והשיב: "עשיתי עכשיו מצווה גדולה ואני שמח בה".

אמר רבי מרדכי: "ממה-נפשך, אם עשית אותה בשם כל ישראל –גם לי יש חלק בה, ואם עשית אותה רק בעבור עצמך, אינני רוצה שיהיה לי שום חלק בה, כי מצווה כזאת, שנעשתה לשם עצמך בלבד, אינה מצווה".

מן המעיין

 מחשבות זרות

 מקום המחשבה

במקום שמחשבתו של אדם - שם הוא נמצא. האדם נגרר ומונח במקום שבו נמצאת מחשבתו. כל הכוחות נגררים אחר המחשבה.

(הבעל-שם-טוב)

 להעסיק את המחשבה

המחשבה היא אחד מלבושיה של הנפש והיא משרתת את השכל והמידות. גם בשעה שאין המחשבה פועלת בעבור השכל או המידות, מוסיפה היא לחשוב ולהרהר, אלא שפעולתה אז לא זו בלבד שאין בה תוכן, אלא שהיא פרועה לשמצה. סיבת המחשבות הזרות או הרעות נובעות מריקנות הראש. כאשר השכל עסוק, יש למחשבה מה לשרת, ואין אז מקום למחשבות של שטות.

(היום-יום)

 מחשבה יקרה

רבי אברהם מסלונים היה אומר: הקב"ה יעזור לנו שנאמין ונשיג, כי מחשבה קדושה אחת יקרה מכל הדברים האחרים. על-אחת-כמה-וכמה כאשר חושבים מחשבות טהורות רבות.

 אובדן השליטה

כשאדם מהרהר מרצונו בדברים אסורים, הסיבה לכך היא פריקת-עול והעדר יראת-אלוקים. בכך הוא גורם שנופלים לו אחר-כך מחשבות והרהורים רעים, גם כשאינו חפץ בהם, והם מופיעים במידה כזאת עד שתגעל נפשו מהם, אך אין בכוחו להסירם ממנו בשום אופן.

(קונטרס העבודה)

טהרת המחשבה

רבי מנחם-מנדל מקוצק אמר שלימוד סדר קודשים בתורה יש בו משום סגולה לטהר את המחשבה.

סגולה מפני מחשבות זרות

אומרים בשם רבנו הזקן בעל התניא, ששלושה דברים נחשבים סגולה שלא ייפלו לאדם מחשבות זרות בעת התפילה - נתינת צדקה, טבילה במקווה-טהרה, לימוד הזוהר הקדוש או מאמרי חסידות.

(רשימת דברים)

 מחשבות מפריעות

מסופר על החסיד רבי פסח מלסטובקר, מגדולי חסידי רבנו הזקן, שאם היה מרגיש שמישהו בבית-המדרש חושב מחשבות זרות, היה ניגש אליו ומבקשו להפסיק לחשוב מחשבות אלה, באומרו: "אתה מפריע לי להתפלל".

 לא רק מחשבות שטות

הרבי מהר"ש מליובאוויטש אמר פעם לחסיד רבי יצחק-יואל רפאלוביץ: מה אתה חושב, מחשבות זרות הן רק שטויות והבלים? גם כשחושבים על מה שלא צריך, אפילו בענייני קדושה, מחשבות אלה הן בבחינת מחשבות זרות.

 למעלה מהחכם

החכם ממעט בדיבור אפילו בדברים הנצרכים לו. מעולה ממנו מי שמצליח למשול ולשלוט בעצמו שלא לחשוב מחשבות רעות או בטלות. כי כל מעשי האדם הולכים אחר מחשבתו.

(הגר"א) 

עמוד 3  (לתחילת הגיליון)

מעשה שהיה

 הגיע זמן הנס

ראש-חודש אדר תקע"ה היה יום שמח במיוחד לתושבי העיר פרשבורג. לא רק משום שמראש-חודש אדר "מרבים בשמחה", אלא גם ואולי בעיקר בשל הולדת בן בכור לרב העיר הנערץ, הגאון רבי משה סופר, ה'חתם סופר'.

שמונה שנים חלפו מאז הוזמן לשבת על כס הרבנות החשובה. קודם-לכן שימש ה'חתם סופר' רב בערים דרזניץ ומטסדורף. נוסף על גאונותו בתורה נחשב רבי משה גם בעל ידע רב בהנדסה, בתכונה, בטבע ובחשבון.

רבי משה סופר הפך בימי רבנותו את פרשבורג לצומת תורני חשוב מאוד בכל מרכז אירופה. גולת-הכותרת של עשייתו הייתה הישיבה הגדולה שהקים. ישיבה זו הוציאה מקרבה גדולי תורה רבים, והשפיעה רבות על עולם התורה והרוח של יהדות הונגריה.

עתה, כאמור, שמחו עמו הכול בהולדת בנו הראשון. שמואל-בנימין, כך נקרא הרך הנולד, היה ילד יפה-תואר ומאיר עיניים. בן יקיר להוריו ואהוב על כל רואיו. חכמתו המיוחדת ועדינות נפשו ניכרו בו עוד קודם שמלאו לו שלוש שנים.

רבה של פרשבורג השקיע רבות בחינוך בנו והרביץ בו תורה לפי ערך כישרונותיו. ואכן, שמואל-בנימין גדל והתפתח לתפארת. כשהיה בן חמש כבר הותיר מאחור – בהבנתו ובבקיאותו בתורה - את כל חבריו.

אך פתאום באו ימים קשים על משפחת ה'חתם סופר'. כמה מבני-הבית חלו במחלות מסתוריות והיו רתוקים למיטותיהם. גם שמואל-בנימין בן השש נתקף מחלה קשה ונפל למשכב.

בעוד שאר בני-הבית הצליחו בתוך זמן-מה להתאושש ממחלותיהם ולקום על רגליהם, הוסיף מצבו של שמואל-בנימין להחמיר מיום ליום. טובי הרופאים הוזעקו אל מיטתו, אולם לא הצליחו למצוא מזור למחלתו.

יהודי פרשבורג התכנסו מדי יום בבתי-הכנסת והעתירו תפילה על חיי בנו של רבם האהוב. בהסכמת האב אף ערכו תפילה מיוחדת, שבה הוסיפו לשמואל-בנימין החולה את השם אברהם.

ה'חתם סופר' כמעט לא נטש לרגע את מיטת בנו. הוא סעד אותו באהבה רבה ועקב בקפדנות אחר הטיפולים הרפואיים. רבי משה ביקש לדעת ולהבין כל פעולה שעשו הרופאים.

אולם העניינים יצאו מכלל שליטה ונראה היה כי הרופאים אינם יכולים עוד למחלה. בשלב מסויים הרימו הרופאים ידיים בייאוש.

"האם אפסו כל הסיכויים?", שאל רבי משה את הרופאים, בפנים מיוסרות.

צוות הרופאים ברר את מילותיו בזהירות: "מעט מאוד חולים נחלצו ממצב מתקדם וחמור כל-כך של המחלה". במילים אלה ביקשו לרמוז כי למעשה אפסה כל תקווה.

"אם-כן, מתחנן אני אליכם כי תוסיפו לטפל בילד. אנחנו מצווים לעשות את שלנו והאלוקים יעשה הטוב בעיניו", אמר להם רבה של פרשבורג.

חלף עוד יום והילד בן השש החל לגסוס. או-אז משכו הרופאים את ידיהם מכל טיפול. במצב כזה, סברו, כל נגיעה בחולה עלולה רק לקרב את קיצו.

"האומנם אינכם רואים עוד שום אפשרות להציל את חיי ילדי הקט?", שאל רבי משה את הרופאים. אלה התקשו לעמוד נוכח כאבו של האב ולא השיבו. עיניהם הנוגות נתנו את התשובה.

הבין ה'חתם סופר' כי אפסה כל תקווה. יצא מן החדר ששכב בו בנו ונכנס לחדר סמוך, שבו נהג לכתוב את חידושיו בתורה. התייצב ליד ארגז מלא בכתביו והחל להתפלל על בנו.

בלב דואב ומורתח נשא רבה של פרשבורג תפילה לקב"ה. "ריבונו של עולם", קרא בקול שבור, "עכשיו, כאשר הרופאים כולם אמרו נואש, רק אתה, בכוחך הגדול, יכול להצילו. אנא עשה נס והצל את חיי בננו האהוב!".

כך עמד רבי משה על מקומו דקות ארוכות והתפלל על חיי בנו, גועה בבכי.

והנה, לא חלפה שעה ארוכה וסימנים ראשונים של התאוששות ניכרו בילד. אחרי ימים רבים שבהם שכב כחפץ דומם, החל לפתע להניע את איבריו. חלפה עוד שעה והילד פקח את עיניו. תהליך התאוששותו של אברהם-שמואל-בנימין היה מהיר ומדהים. לאיש מהנוכחים סביב לא היה ספק קל שבקלים כי נס התרחש כאן, נס גלוי!

לאחר זמן נשאל ה'חתם סופר' מדוע השתהה בתפילתו והמתין עד לרגע שבו הגיע בנו לסף מוות ממש. "על-פי דין תורתנו הקדושה מצווים אנו לפעול תמיד בתוך גדרי הטבע", הסביר רבי משה. "לכן, כל זמן שהרופאים סברו שיש סיכוי כלשהו להציל את בני, חובתנו הייתה להשקיע כל מאמצינו בכיוון זה ולנסות כל סוג של טיפול - ולא לסמוך על הנס. ורק לאחר שכל הרופאים השתכנעו כי בדרך הטבע אין עוד מה לעשות, יכולתי להתפלל לה' ולבקש ממנו לשדד את מערכות הטבע ולחולל נס".

הילד אברהם-שמואל-בנימין החלים ממחלתו כליל, גדל לתפארת והיה לאחד מגדולי התורה בדורו. לאחר פטירת אביו אף מילא את מקומו, למעלה משלושים שנה, ברבנות פרשבורג. רבי אברהם-שמואל בנימין סופר נודע בחיבוריו הרבים שבזכות אחד מהם דבק בו כינויו - 'כתב סופר'.

דרכי החסידות

 

בית לקב

לאחר שבנה שלמה המלך את בית-המקדש וראה את הענן שמילא את הבית, אמר בהתפעלות (מלכים-א ח,כז): "האומנם ישב אלוקים על הארץ?! הן השמים ושמי-השמים לא יכלכלוך, אף כי הבית הזה?!". שלמה המלך תמה איך ייתכן שהקב"ה, שהוא בלתי-מוגבל כלל, עד שכל העולמות, גם העליונים ביותר ("השמים ושמי-השמים"), אינם יכולים להכילו, יוכל להתלבש ולשכון בבית-המקדש הגשמי, בארץ הזו התחתונה.

מעצם תמיהתו של שלמה מובן, שהשראת השכינה בבית-המקדש אינה דומה לגילוי השכינה שבנבואה וכדומה. לו היה מדובר בהארה בלבד מהקב"ה, לא היה מקום לתמוה על כך, שהרי הארה מהקב"ה קיימת בכל מקום. הפליאה היא דווקא מכיוון שמדובר כאן בעצמותו של הקב"ה, שהוא עצמו ירד לשכון בבית-המקדש. והשאלה כפולה: א) למה נבחר דווקא הבית הגשמי להיות בית לה'; ב) איך ייתכן שדווקא הבית הגשמי יוכל להכיל את הקב"ה, ש"השמים ושמי-השמים לא יכלכלוך".

חיבור הבלי-גבול והגבול

בעניין ה'איך', אנו חייבים להזדקק לכוח ה'כול-יכול'. אי-אפשר להבין זאת בשכל ובהיגיון. אין שום אפשרות להבין כיצד יכולה להיות התחברות כזאת, בין הקב"ה הבלתי-מוגבל לבין בית גשמי מדוד ומוגבל. אין זה אלא ביטוי להיותו של הקב"ה כול-יכול ובלתי-מוגבל כלל, עד שכאשר עולה ברצונו, הוא יכול לשכון דווקא בבית הגשמי בעולם-הזה.

ואמנם, עיקר מהותו של המשכן ובית-המקדש הוא החיבור בין ה'גבול' וה'בלי-גבול', בלי שהאחד יבטל את משנהו. הכוונה בבית-המקדש היא, שה'גבול' יישאר גבול, הגשמיות תישאר גשמיות, ובתוך זה ישכון ה'בלי-גבול' - הקב"ה בעצמו, שלמעלה מכל הגדרה והגבלה. דבר זה אפשרי רק מצד יכולתו הבלתי-מוגבלת לגמרי של הקב"ה.

התחברות זו באה לידי ביטוי במה שאמרו חז"ל (יומא כא,א): "מקום הארון אינו מן המידה". בבית-המקדש אפשר היה לראות איך מושגי 'מקום' ו'אי-מקום' משמשים בערבוביה. מצד אחד היה הכול מדוד ומוגדר: רוחבו של הארון היה אמה וחצי, ורוחב קודש-הקודשים היה עשרים אמה. אולם כאשר הועמד הארון במקומו נוצר מצב פרדוקסלי: כשמדדו מן הארון לכל צד, מצאו עשר אמות (ולא תשע ורבע, כפי שהיה צריך להיות, בגלל השטח שתפס הארון); כאילו הארון אינו תופס מקום. זה היה ביטוי להתחברות ה'גבול' וה'בלי-גבול' שהייתה בבית-המקדש.

עונג החידוש

כל זה באשר ל'איך'. אשר ל'למה' - רצונו של הקב"ה לשכון דווקא בבית-המקדש הגשמי קשור בתכלית הכללית של הבריאה: "נתאווה הקב"ה להיות לו יתברך דירה בתחתונים". יש בזה 'יתרון האור', מכיוון שזה אור שבא 'מן החושך' - מתוך החושך. כאשר העולם הגשמי והחומרי - שמצד טבעו ומהותו שולטת בו בעוצמה רבה תחושת הישות העצמית - נעשה כלי להשראת הקב"ה, זהו 'יתרון האור'.

תורת החסידות מביאה על כך משל מ'ציפור המדברת' (תוכי), שיש בה לגרום שמחה ועונג למלך. והרי למלך יש יועצים וחכמים, שמשמיעים באוזניו דברי חכמה עמוקים, ולמה יתפעל מציפור שמדברת כמה מילים? אלא החידוש הוא שמביא את העונג: כשאדם מדבר, אין בזה רבותא, אך כשציפור מדברת - היא מעוררת תענוג פנימי אצל המלך. וכך גם העולם הזה, משום שיש בו תחושה של ישות עצמית והעדר ההתבטלות, משום כך דווקא חפץ הקב"ה לשכון כאן, כי כאשר ה'יש' מתבטל אל הקדושה - יש בכך חידוש שאין בכל העולמות העליונים (עוד בעניין זה: ספר המאמרים תרמ"ג עמ' פה ואילך. לקוטי שיחות כרך כא עמ' 149; כרך טז עמ' 477). 

עמוד 4  (לתחילת הגיליון)

חיים יהודיים

שרשרת של ניסים ונדר שקוים

 זאב בעבודת-הקודש: ללא מתחרים

מותו הטראגי של טייס החלל הישראלי אילן רמון ז"ל נגע שוב בתעלומת החיים ובחידת ההשגחה העליונה. מיליארדי דולרים, פסגת הטכנולוגיה, ניסיון רב ואימונים מפרכים – כל אלה לא מנעו את האסון. לעומת זה יש גם סיפורים מדהימים, של אנשים שזכו בחייהם בניגוד לכל היגיון וסיכוי. אלה כאלה מציבים אותנו מול ההנהגה האלוקית המופלאה, ששכלנו דל מלהשיגה.

כזה הוא, למשל, סיפורו של זאב לאופר, המתגורר בבית בתו וחתנו בשכונת רחביה בירושלים. לאופר, שכבר נכנס לשנתו התשעים ושבע (לאורך ימים ושנים טובות), הוא איש מקסים. צעיר ברוחו, חד ועירני לגמרי, כוחו במותניו. שלוש פעמים ביום הוא הולך להתפלל בבית-הכנסת 'ישורון' הסמוך. שם הוא יכול לרוות נחת מפרוכת הפרווה היפהפייה שבחזית ארון-הקודש, מעשה ידיו להתפאר. גם את ארון-הקודש ב'בית-הכנסת הגדול', לא-הרחק משם, מעטרת פרוכת פרי כפיו.

פרוכות פרווה

כבר קרוב לשישים שנה (וגם עתה) מייצר זאב פרוכות לארונות-קודש ומעילים לספרי-תורה, בשיטה מקורית שעד כה לא קמו לה חקיינים. חומר הגלם המשמש אותו הוא פרוות מעובדות של כבשים, מזן מסויים, בצבעים שונים. בעבודת-יד, שהיא מלאכת-מחשבת, יוצר זאב פסיפס מרהיב, המעניק ליצירותיו מראה יוצא-דופן.

הכול התחילת במחנה הריכוז בוכנוולד בגרמניה. כשפלשו הגרמנים להולנד התגוררו זאב ובטסי לאופר ברוטרדם. זאב היה בעל חנות לפרוות ולבני-הזוג היו שלוש בנות פעוטות – גיזלה, מרגלית ודבורה. זמן-מה הצליחו לברוח ולחמוק מהגרמנים, אך לבסוף נתפסו ונשלחו לגרמניה - זאב לבוכנוולד ובטסי ושלוש הילדות למחנה הנשים וסטרבורק.

הושלכה לערימת גוויות

בבוכנוולד נדר זאב נדר לה', כי אם יישאר בחיים, יקדיש עצמו לעשיית תשמישי קדושה מפרווה. אין-ספור פעמים התייצב פנים-אל-פנים מול המוות, אך בכל המקרים שרד. גם מ'צעדת המוות' לטרזיינשטט הצליח לשרוד. כל אותה עת לא ידע אם אשתו ובנותיו נותרו בחיים.

רעייתו, בטסי, שנלחמה בחירוף-נפש על חייה וחיי בנותיה, לא ידעה דבר על בעלה. חודשים מספר לפני תום המלחמה הועברה עם הבנות למחנה ברגן-בלזן. ביום האחרון ממש איבדה את הכרתה והושלכה על ערימת גוויות.

תשעים צאצאים

כשנכנסו כוחות הברית לברגן-בלזן ופינו את הגופות לקבורה, גילו לפתע החיילים כי האישה נושמת. היא אושפזה במצב של תרדמת. שלוש הילדות נשלחו לבית-יתומים בגרמניה. זאב, שהיה במצב פיזי קשה, אושפז גם-כן. לאחר שלושה שבועות שבה בטסי להכרתה. שאלתה הראשונה הייתה על בנותיה. רק אחרי-כן נודע לה כי גם בעלה נותר בחיים. המשפחה המאוחדת שבה לרוטרדם.

לאחר המלחמה נולדו לזאב ולבטסי עוד שתי בנות ובן. זאב חזר לעבוד כפרוון והחל לקיים את נדרו. לפני כעשרים וחמש שנה עלו השניים ארצה, בעקבות רוב ילדיהם החיים בישראל. "אין לי שום מושג במה זכיתי שהקב"ה הותיר אותי ואת כל משפחתי הקרובה בחיים", אומר זאב. "ברוך ה' זכיתי לתשעים צאצאים, כן ירבו". בהתרגשות עזה הוא ממלמל: "הכול בידי שמים, הכול בידי שמים".

פינת ההלכה והמנהג

תרומה לה'

מאת הרב יוסף גינזבורג

רב אזורי עומר

שאלה: כשמפרישים תרומות ומעשרות, מה עושים בתרומה שהופרשה?

תשובה: חובת ההפרשה, ההכרחית כדי להתיר את הפירות באכילה, היא הבעת-התודה של האדם לה', שנתן לו את הפירות. על-כן ההפרשות כולן ניתנות קודם-כול לה', כמפורש בתורה (במדבר יח,יב.כד ועוד), והוא שמצווה עלינו מה ייעשה בהן: לכוהן, ללוי, לעני, ואף – באין-ברירה – לאיבוד, כדי שלא ייכשלו בהן (ובמצב כזה, אין איסור 'בל תשחית' כמובן).

מעיקר הדין צריך להפריש תרומות ומעשרות ממבחר הפירות שמפריש מהן, אך בזמן הזה שהפרשות מסויימות הולכות לאיבוד, כלהלן, מותר להפריש אותן (בלבד) מן הפירות הגרועים, כל עוד הם ראויים לאכילת אדם אפילו בדוחק. אם אינם ראויים, או אם הביאו להפרשה רק פירות טובים – חייבים להפריש מהפירות הללו.

'תרומה גדולה' (בשיעור סמלי) ו'תרומת מעשר' ("מעשר מן המעשר", 1%) ניתנות במקור לכוהנים, אך מותרות באכילה רק כשהפירות והכוהנים טהורים, דבר בלתי-אפשרי בימינו, ש"כולנו טמאי מתים". כך גם 'מעשר שני' (כ-9%) המופרש מיבול השנים א,ב,ד,ה לשמיטה ונאכל לבעליו בטהרה בתוך ירושלים (אלא שעליו ניתנה במפורש בתורה עצה - לפדותו במטבע).

עם זה, חייבים להפריש תמיד גם 'מעשר ראשון' (החלק הניתן ללוי, כ-9%), ובשנים ג, ו לשמיטה גם 'מעשר עני' (כ-9%). אולם מעשרות אלו לאחר ההפרשה אין בהם קדושה כלל אלא רק מצוות נתינה, וברשות הלוי או העני אפשר לעשות בהם הכול.

גם בימינו אפשר לתת לכוהן פירות תרומה טמאה, כדי שיאכילם לבהמתו (וכך עושים בתרומת החיטה של המדינה). בשמן תרומה הכוהן יכול להדליק לעצמו נר שבת או חנוכה. באין ברירה – עוטפים אותה בשקית ניילון קודם השלכתה לאשפה, ועושים כך אף בתרומה טהורה החייבת בקבורה, כדי שלא יבואו בה לידי תקלה.

מקורות: דברים יד,כב-כז. רמב"ם הל' תרומות ב,יד.ה,א.יא,יח.יב,א. שו"ע יו"ד שלא,נב. 'הפרשת תרו"מ במערכת הציבורית' פרקים יא,יג; 'משפטי ארץ' תרו"מ ב,ג. ח,יח-כב. יא,ט-יד וש"נ. 

לדף הראשי

 

בית חב"ד | חדר עיון | חדר ילדים | חדר חדשות | בית דפוס | מודיעין | מפתח עניינים 

(c) כל הזכויות שמורות
צעירי אגודת חב"ד - המרכז / אגף ההוצאה לאור
ת"ד 14 כפר חב"ד 72915, טל' 03-9607588, פקס': 03-9606169
ראש מדור אינטרנט: יוסף לב-ארי  *  יו"ר:  הרב יוסף יצחק הכהן אהרונוב

chabad@chabad.org.il